Śledzenie telefonu jest łatwe do wykonania

Lokalizacja telefonu to bardzo ważna i przydatna opcja. W krytycznych chwilach potrafi uratować życie lub wybawić kogoś z opresji. Jest wiele przyczyn, dla których chcemy poznać aktualną lokalizację telefonu. Najczęściej to ciekawość, ale i też zagubienie urządzenia lub konieczność znalezienia zagubionej osoby. Obecnie technologia udostępnia nam dwa rodzaje namierzanie telefonu — przez internet i za pomocą numeru telefonu. W tym artykule opisujemy ten drugi.

Jak śledzić telefon przez sam numer komórki?

Wystarczy, że operator uruchomi funkcję “sprawdź numer telefonu” i natychmiast otrzyma interesujące nas informacje. Dużo trudniej uzyskać zgodę na lokalizację numeru telefonu. Obecnie w Polsce obowiązują rygorystyczne przepisy, które jasno zabraniają dowolnego uruchamiania tej funkcji przez operatora, przechowywania takich danych i udostępniania ich. Aby moc to zrobić, operator musi posiadać zgodę właściciela i sam wyrazić chęć pomocy w ważnych sytuacjach. Kolejnym wyjątkiem jest nakaz organów państwowych, który jest stosowany podczas akcji ratowniczych czy poszukiwaniu przestępców. Miejscem, gdzie można uzyskać takie informacje, jest centrala firmy. Zwykłe salony sprzedażowe i punkty w supermarketach operatorów nie mają nawet fizycznie dostępu do takich danych. Lokalizacja znajomych po numerze telefonu będzie zatem niełatwym zadaniem, jeśli nie przedstawionym wiarygodnego i bardzo ważnego powodu, dla którego operator miałby zgodzić się na ten krok. Nie jest to niemożliwe, a w przypadku zagrożenia np. życia nie musimy obawiać się o taką zgodę. Jak zatem namierzyć telefon ?

Proces od technicznej strony jest dość skomplikowany.

Polega on na ustaleniu najbliższej anteny — stacji przekaźnikowej, do której jest zalogowany aktualnie telefon. Aby to ustalić, urządzenie musi być włączone i mieć włożoną kartę SIM. Gdy spełnione są te dwa czynniki, operator uzyskuje informacje o aktualnie obsługiwanej antenie i na tej podstawie podaje jej adres. Teren, na którym może znajdować się telefon komórkowy, jest zazwyczaj dużym obszarem. Anteny zlokalizowane są od kilkuset do kilku kilometrów. Czasami taka informacja z pozoru niedokładna może bardzo pomóc. Przeczesanie kilkuset metrów kwadratowych jest znacznie łatwiejsze niż szukanie kogoś po omacku bez żadnej wskazówki. Znacznie prościej jest namierzyć telefon, jeśli jest zalogowany do dwóch stacji jednocześnie. Obszar wspólny, który pokrywa teren jest wtedy dużo mniejszy, a to pozwala znacznie łatwiej znaleźć tam osobę poszukiwaną.

Opcja “sprawdź numer telefonu” jest dostępna dla wszystkich!

Jest to też bardzo skuteczny sposób i działa w większości przypadków. Stosuje się go tylko w uzasadnionych sytuacjach. Z pewnością nie posłuży nam do zaspokojenia własnej ciekawości, gdzie aktualnie przebywa nasz znajomy, ale w krytycznych chwilach będzie nieocenioną pomocą. W dzisiejszych czasach każda osoba posiada telefon komórkowy, a co za tym idzie, bardzo prosto można zlokalizować jej numer i poznać aktualne miejsce przebywania.

Całe szczęście dzięki rozwojowi normalizacji i rozporządzeń z tym związanych, teraz każdy zwykły obywatel ma dostęp do możliwości namierzenia swojego telefonu komókowego!