Znajdź telefon po numerze. Jak to zrobić?

Odnajdywanie osób po numerze telefonu to bardzo przydatna i często wykorzystywana umiejętność operatorów telefonii komórkowej. W różnych sytuacjach np. podczas zgubienia się ważne jest określenie aktualnej pozycji telefonu osoby. Metoda namierzania numeru jest bardzo skuteczna — bowiem zasięg w Polsce wynosi 99,9% oraz szybka — zajmuje tylko chwile pomimo swej złożoności. Na czym polega i jak przebiega ? O tym wszystkim w dalszej części tekstu.

W jaki sposób znaleźć telefon po numerze?

Wyszukiwanie numeru telefonu rozpoczyna się w centrali operatora. Tylko tam wybrani pracownicy mają możliwość wyszukania takich danych. Są to informacje poufne dlatego salony sprzedażowe, punkty stacjonarne i infolinie nie mają do nich dostępu. Sam operator również nie może dowolnie wyszukiwać takich informacji, przechowywać ich i udostępniać. Numer telefonu komórkowego co jakiś czas loguje się do najbliższej anteny przekaźnikowej, która przekazuje np. wiadomości tekstowe do centrali, skąd trafiają do odbiorcy. W systemie informatycznym operatora dokładnie widać gdzie obecnie znajduje się telefon, właśnie na podstawie danych o aktualnym zalogowaniu. Obszar, na którym może znajdować się osoba namierzana to najczęściej kilkaset metrów kwadratowych lub kilka kilometrów. Jeśli telefon zalogowany jest do dwóch lub więcej anten, to obszar ten drastycznie się zmniejsza. Część wspólna obsługiwana przez kilka anten jest zazwyczaj mała. Taka komfortowa sytuacja występuje najczęściej w dużych miastach, gdzie liczba anten jest również duża.

Czy wyszukiwanie numeru telefonu działa zawsze?

Funkcja “znajdź numer telefonu komórkowego” działa tylko wtedy gdy karta sim jest włożona do uruchomionego urządzenia, a cały zestaw znajduje się w zasięgu sieci. Brak któregoś z wymienionych elementów definitywnie uniemożliwia odnalezienie osoby.

W prosty sposób zlokalizuj numer telefonu na mapie

Możliwość uzyskania danych lokalizacyjnych, choć jest prosta, to wymaga spełnienia kilku warunków formalnych. Osoby prywatne mogą zgłosić się do operatora i poprosić go o udostępnienie takich informacji na temat swojego telefonu wyrażają pisemną zgodę. Sam operator może, ale nie musi przychylić się do prośby klienta i nie musi uruchomić automatycznie funkcji “znajdź nr telefonu komórkowego”. Jeśli zależy nam z jakichś powodów na informacjach o numerze telefonu, który nie należy do nas — nic z tego. Trzeba zwrócić się wtedy do organów państwowych i zgłosić np. przestępstwo czy zagrożenie zdrowia i życia. Namierzanie telefonu komórkowego po numerze będzie możliwe dopiero po przedstawieniu nakazu operatorowi. Uruchomi on wtedy opcje “zlokalizuj numer telefonu na mapie” i poda jego umiejscowienie.

Namierzanie telefonu komórkowego po numerze jest pomocne!

Pomaga ona lokalizować osoby potrzebujące pomocy oraz przestępców, których ściga policja. Uruchamiana jest tylko w naprawdę ważnych sytuacjach i z ważnych powodów. Włączenie lokalizacji jest obarczone wieloma procedurami. Taki schemat działania daje gwarancję, że operator nie uzyskuje informacji np. na nasz temat i nie ustala, gdzie aktualnie się znajdujemy. To jedynie funkcja awaryjna i nie stosuje się jej standardowo. Zawsze, gdy jedziemy w nieznany lub niebezpieczny teren, warto mieć włączony telefon z aktywną karta SIM i nie gubić zasięgu.